Kedy je výskyt chrípky najčastejší a kedy je vakcína najužitočnejšia?

Obdobie chrípkovej sezóny sa môže líšiť. Záleží na tom, kedy začne chrípkový vírus cirkulovať vo vašej oblasti, a kedy budú hladiny chrípky nad alebo pod úrovňou, vo vašej komunite, podľa amerického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Pochopenie vzorcov a najlepšieho obdobia kedy sa vakcínou zaočkovať, vám môže pomôcť zabrániť, aby ste chrípku dostali.

Typická chrípková sezóna

Dostať chrípku (influenza) je skutočne možné kedykoľvek počas roka, ale oveľa častejšie, počas “chrípkovej sezóny.” Chrípkový vírus sa šíri po celom svete, celý čas, ale bohužiaľ počas chladných mesiacov sa šíri ľahšie. K tomu dochádza, aj preto, že vírus sa šíri ľahšie cez chladný, suchý vzduch a pretože ľudia sú vo vnútri, k šíreniu baktérií prichádza častejšie v zimných mesiacoch.

Keď by som sa mal proti chrípke zaočkovať?

Najlepší spôsob, ako sa pred chrípkou chrániť je každoročné zaočkovanie vakcínou proti chrípke. Zvyčajne sú k dispozícii už v auguste. Mohlo by sa zdať divné, aby ste si chrípkovú vakcínu kupovali na konci leta, ale jej zobstaranie ešte pred chrípkovou sezónou je skutočne ideálne, čiastočne preto, že vakcína proti chrípke trvá dva týždne, kým začne účinkovať.

Zaobstaranie vakcíny skôr než neskôr je ideálne. Avšak to neznamená, že ak si ju zaobstaráte neskôr, už bude príliš neskoro! Ak sa obávate, že pri jej skorom zaostaraná jej účinky vypršia rýchlejšie, tak ste na omyle . Vakcína proti chrípke chráni asi rok, takže ak si ju zaobstaráte skôr, aj tak vás bude chrániť celú chrípkovú sezónu.

Vakcína poskytuje ochranu proti kmeňom výrusu chrípky 3 alebo 4, čo vedci považujú, s najväčšou pravdepodobnosťou, za najčastejšie vyskytovateľné počas tejto chrípkovej sezóny. Vzhľadom k tomu, že musia byť vyrábané so šesť mesačným predstihom, kmene výrusu chrípky v tejto vakcíne nie sú vždy presne zhodné s kmeňmi, ktoré sa práve nachádzajú vo vzduchu, čo robí ľudí chorými každý rok. Avšak, štúdie ukázali, že pri ľuďoch, ktorí sú zaočkovaní je menej pravdepodobné, že budú trpieť vážnymi komplikáciami chrípky a závažnými príznakmi ako tí, ktorí nie sú očkovaní.

Očkovanie je najlepší spôsob, ako chrániť seba a svoju rodinu. Vakcína sa odporúča pre takmer každú osobu staršiu viac ako šesť mesiacov. Ak patríte do vysokorizikovej skupiny, očkovanie je ešte dôležitejšie.