Nová štúdia objasňuje, prečo sú diéty to najhoršie

Ide o dobrý dôvod, prečo diéty dlho nevydržia a nie je to nijako zvlášť prekvapujúce: sú hrozné. Ste hladný, cítite sa zanedbaný a pre mnohých z nás tieto pocity môžu viesť k celej rade ďalších negatívnych emócií, ako sú depresie, hnev a úzkosť. Aj s tými najlepšími úmyslami ako schudnúť, vás to stále môže priviesť do smútku.

Konkrétne je to preto, že neuróny v hypotalame stimulujú správanie tela pri hľadaní potravy, čím sa snažia eliminovať negatívne pocity, ktoré prichádzajú, keď vaše telo začne spaľovanie viac kalórií, než budete konzumovať, ako keď sme na diéte. Umiestnenie týchto neurónov je kľúčové, pretože hypotalamus kontroluje základné veci ako jedlo a spánok, ale to je tiež zodpovedný za reguláciu nálady. Zmätkujte s jedným a zazmätkujete s ostatnými! Ľudom, ktorý práve začínaú diétu by sme mali povedať, že by mali očakávať celý rad negatívnych emócií.

Ľudia, ktorí chcú schudnúť, budú mať pravdepodobne väčší úspech, keď použijú spôsoby, ktoré nespúšťajú tieto neuróny, alebo ich spúšťajú menej. Prísne obmedzenia stravy, ako sú jo-jo diéty, viedli k oveľa silnejšej negatívne reakcii zo strany mozgu. Aj keď síce nebudete chudnúť tak rýchlo, tak malé zmeny v strave môžu byť dlhodobo užitočné.

Okrem toho by sme mali očakávať nejaké pocity smútku a hnevu a hľadať zdravé spôsoby, ako ich vyriešiť. Cvičenie všetkých typov je na to skvelým nástrojom. Chodiť von s priateľmi a rodinou, venovať sa hobby, ktorú milujete, meditácii alebo čítaniu dobrej knihy, to sú všetko zdravé vedecky podporené spôsoby na rozptýlenie. Ale pozor na pozeranie televízie alebo surfovanie na internete (najmä sociálne médiá), keďže štúdie ukázali, že tie, nielen zvýšujú depresie a úzkosť, ale tiež môžu vyvolávať pocit hladu.