Keď zistíte, že máte hrčku v prsníku, je normálne byť nervózna a predpokladať, že hrčka je rakovinová. Takmer štyri z piatich hrčiek sa pri biopsii preukážu ako benígne. Ak je nájdená hrčka v prsníku, rýchla lekárska starostlivosť a vyhodnotenie sú kľúčové pre včasnú detekciu a liečbu.

Normálne prsné tkanivo

Prsné tkanivo má rôznu konzistenciu, od hrboľatých alebo provazcom podobných oblastí žľazového tkaniva až po jemnejšie tukové tkanivo v rôznych oblastiach prsníka. Mesačné zmeny na základe menštruačného cyklu môžu tiež prispieť k vzniku dočasných hrčiek.

Benígne hrčky

Dva z najbežnejších typov prsných hrčiek sú cysty a fibroadenómy. Cysty sú vaky naplnené tekutinou; môžete ich pociťovať ako tvrdé alebo mäkké hrčky v prsníku. Fibroadenómy sú pevné hrčky, ktoré sa obvykle nachádzajú u starších dospievajúcich a žien vo veku okolo 20, ale môžu sa objaviť v každom veku. Tieto hrčky sa pohybujú a pod kožou sú na dotyk ako gumové.

Rakovina prsníka

Nie všetky typy rakoviny prsníka majú hrčky ako symptóm. Zápalová rakovina prsníka nemá hmatateľné hrudky a mamografia často nájde rakovinové bunky a hrčky, ktoré sú príliš malé, aby boli hmatateľné. U zápalovej rakoviny prsníka sa koža prsníka zapáli, je červená a horúca na dotyk, a môže vyzerať ako pomarančová kôra.